image

Сучасні органічні добрива та регулятори росту рослин

За розрахунками фахівців, баланс гумусу орних земель у цілому по Україні був дефіцитним ще в 1989 році. Для покриття дефіциту слід вносити по 10,4 т/га гною. На жаль, такої його кількості в Україні нині немає. Компенсувати втрати гумусу в ґрунтах можна також унікальним за своїм значенням природним комплексним торфогумінованим добривом Тюльпан-1, яке містить: N - 10, P2O5 - 15, K2O – 13%, гумінової кислоти 2% та їх солі, що стимулює коренеутворення, поліпшує процес утворення гумусу. Для внесення в ґрунт добриво розводять у співвідношенні 1:20 або 1:30 і вносять із розрахунку 10 л/м2.

Добре зарекомендувало себе і торфоперегнійне добриво Тонак, яке виготовляють з торфу та гною ВРХ, воно містить в собі 1,6-1,8% N, 0,4-0,5% P2O5 та 0,4-0,5% K2O. Не поступається зазначеному вище добриву й торфопослідне добриво Конкурент. Його основа – торф і курячий послід. Воно містить 0,7% N, 0,6 – P2Oта 0,6% K2O. Це добриво сприяє підвищенню вмісту гумусу, врожайності як овочевих, ягідних, так і баштанних культур, формуванню екологічно чистої продукції, досягненню її високої якості. Вносять його в дозах 
1 кг/м2 з обов’язковим загортанням на глибину 10-15 см. При внесенні в борозну норма –  
45-50 г/м погонний.

Заслуговує на увагу також і торфомінеральне добриво Гермафос, яке у 2-3 рази ефективніше за перегній. Додавання до його складу фосфору та вапна посилює діяльність мікроорганізмів, що розкладають торф. Зазначені добрива виготовляє концерн “Укрторф”. Такі добрива за своєю ефективністю наближаються до гною і дають можливість дуже швидко окультурити бідні та еродовані ґрунти: збільшивши вміст гумусу і кількість поживних речовин, можна стабільно одержувати на них високі врожаї та значні прибутки. Є й інші види добрив на основі торфу.

Особливу цінність має стимулятор росту – Гумат (калію чи натрію), що є продуктом взаємодії торфу з водним розчином KOH або NaOH. При внесенні в ґрунт він активізує життєдіяльність мікроорганізмів, які синтезують біологічно активні речовини та сприяють кращому засвоєнню поживних речовин і стимулюють синтез білків, вуглеводів і вітамінів. Окрім того, Гумат прискорює достигання врожаю, підвищує його та поліпшує якість.

Практичного значення у господарствах набуває також використання сапропелю, торфу, торфогнойових компостів та вермикомпостів, гноївки, сечівки, фекалій, курячого посліду. Для приготування різних компостів до гною додають торф, солому, полову, листя дерев, тирсу, фруктові вижимки, мул, гноївку, сечу тощо. Гноївка – швидкодіюче азотно-калійне добриво, містить 0,25% N, 0,1% P2O5, 0,5% K2O. Сеча містить 0,7% легкозасвоюваного азоту, 1,1% калію та незначну кількість фосфору. Головна мета альтернативного землеробства – покриття дефіциту органічної речовини в ґрунті та вихід на бездефіцитний баланс гумусу.

У розв’язанні проблеми виведення агропромислового комплексу з кризового стану важлива роль належить впровадженню в землеробство регуляторів росту рослин нового покоління, які за ефективністю, екологічними та технологічними показниками не мають аналогів у світі. Наукові дослідження і практика свідчать, що вітчизняні біостимулятори здатні підвищувати врожайність основних польових культур на 10-30%.

За останні десятиріччя в Україні та Росії дозволено до використання 53 біостимулятори та 14 регуляторів росту рослин. В Західній Європі на 60% зернових площ широко використовують регулятори росту. Сучасні біостимулюючі препарати потребують дуже малих норм внесення, які становлять десятки грамів чи мілілітрів на тонну насіння або гектар посівів.

Одним із різновидів біостимуляторів росту і розвитку рослин є Вермістим, що виготовляється з вермикомпосту, та являє собою високогумусовану речовину у вигляді розчину, до складу якого входять гумати, фульвокислоти, амінокислоти, вітаміни, природні фітогормони, мікро- і макроелементи, спори ґрунтових мікроорганізмів і бактеростатичних білків, чого немає у більшості стимуляторів. Його використовують як при обробці насіння в дозі 8-10 л/га, так і для прикореневого і позакореневого підживлення. Вермістим підвищує імунітет рослин до різних захворювань, приморозків та посух, зменшує кількість нітратів та нітритів, важких металів та радіонуклідів, покращує смакові якості. Позитивна його дія позначається на інтенсивному рості кореневої системи.