image

До найважливіших круп'яних культур, які вирощуються в умовах Рівненської області відноситься просо та гречка.

Просо належить до найбільш теплолюбивих рослин. Його висівають при температурі ґрунту на глибині 10 см 12-14оС. Сходи рослин можуть витримувати незначні приморозки – до мінус 2оС. При приморозках нижче -3оС рослини гинуть. Ця культура мало вимоглива до вологи. Для проростання використовує тільки 25% води від маси насінини. Просо – самозапильна, світлолюбива рослина короткого дня. Вегетаційний період залежить від сорту та умов вирощування. У скоростиглих сортів він триває від 60-70 днів, середньостиглі (70-90) і пізньостиглі 90-120 днів.

Кращими для проса є ґрунти, що швидко прогріваються, мають добру аерацію і достатньо забезпечені поживними речовинами (дерново-підзолисті, сірі, темно-сірі опідзолені і чорноземи). Воно не переносить підвищеної кислотності ґрунту і краще росте при нейтральній реакції ґрунтового розчину (рН 6,5-7,5).

Просо дуже повільно розвивається у перші фази росту, тому вимогливе до попередників, що обумовлено, насамперед, пригніченням бур'янами. Кращими попередниками для проса є озимі зернові та просапні культури – картопля, буряки. Добре родить і після конюшини, люцерни та зернобобових – вики, гороху, кормових бобів. Небажаними попередниками для проса є овес та ячмінь, бо ґрунт після них звичайно буває виснажений, а головне засмічений бур'янами, до яких просо дуже чутливе. За вирощування після кукурудзи, рослини сильно пошкоджуються спільними шкідниками – кукурудзяним метеликом.

Завданням підготовки грунту під просо є очищення верхнього шару від бур'янів. Після стерньових попередників основний обробіток складається з лущення стерні на 6-8 см та зяблевої оранки, яку проводять у серпні – вересні на чорноземах на глибину 25-27 см, а на дерново-підзолистих ґрунтах – на глибину орного шару.

Весняний обробіток ґрунту під просо передбачає ранньовесняне закриття вологи важкими боронами та проводять 2-3 культивації з боронуванням. Першу культивацію на глибину 10-12 см проводять через 10-14 днів після закриття вологи, знищуючи при цьому хвилю пророслих бур'янів. Через 2 тижні поле культивують вдруге на глибину 8-10 см, знищуючи при цьому другу хвилю бур'янів. Передпосівний обробіток ґрунту проводять на глибину загортання насіння (2-4 см) комбінованими агрегатами, які формують дрібно грудкувату поверхню та ущільнене посівне ложе.

Коренезасвоювальна здатність проса слабша, порівняно з іншими ярими зерновими, тому для одержання високих врожаїв зерна необхідно вносити добрива. Органічні добрива вносять під попередники, просо використовує їх післядію. З мінеральних найбільш економічно вигідною дозою азоту на сірих лісових ґрунтах є 60-90, а на чорноземах опідзолених – 45-60 кг/га. Фосфорні і калійні добрива краще вносити під зяблеву оран­ку, азотні – навесні. Для одержання 45–50 ц/га проса орієнтовні норми мінеральних добрив такі: для Лісостепу -N70-80P45-60K45-60, для Полісся – N70-90P60-70K60-70. Підживлюють азотними добривами N20-30 на початку виходу рослин в трубку.

 Для оптимального розвитку рослини проса потребують відпо­відних кількостей мікроелементів, зокрема бору, цинку і марганцю, які вно­сять разом з добривами або обробляють ними насіння перед сівбою.

 За результатами досліджень науково-дослідних установ, пра­вильний підбір сорту гарантує підвищення врожайності на 0,2—0,4 т/га. Кращи­ми вважаються ті сорти, які найбільш пристосовані до ґрунтово-кліматичних умов, стійкі проти хвороб, до вилягання та осипання зерна, високопродуктив­ні з добрими технологічними показниками якості зерна.

В умовах Рівненської області рекомендується вирощувати наступні сорти: Веселоподолянське 16, Констянтинівське, Київське 96, Ювілейне, Золушка, Поляно, Аскольд та інші.

Для захисту від пошкодження сажкою та іншими хворобами насіння (за 2-3 тижні до сівби) протруюють одним з препаратів: байтан, бенлат, вітавакс, фундазол, фентіурам з нормою 1,5-2,0 кг/т. Як плівкоутворювач використовують водні розчини клеїв NaКМЦ (2,5%) та полівінілового спирту — ПВС (5,0%).

 Просо потрібно висівати в добре прогрітий ґрунт, що в наших умовах припадає на першу половину травня. Не потрібно запізнюватися із сівбою. Важливо не допустити розриву в часі між передпосівним обробітком і сівбою, щоб висіяти насіння у вологий ґрунт.  

 Оптимальною нормою висіву проса за рядкового способу сівби є 3,7 - 4,2 млн шт./га схожого насіння. За широкорядного способу сівби норму зменшують на 25%, а за стрічкового — на 10-15%. За умо­ви дефіциту вологи в ґрунті, а також проведення боронування по сходах проса норму висіву рекомендується збільшувати на 7-10%.При застосуванні ґрунтових та страхових гербіцидів просо висівають звичайним рядковим або вузькорядним способом із міжряддям відповідно 15 і 7,5 см. Якщо гербіциди не застосовуються, просо слід висівати широкорядним або стрічковим способом, що забезпечить можливість рихлення міжрядь.

Незважаючи на те, що просо має дрібне насіння воно не боїться глибокої заробки в ґрунт. При достатній вологості ґрунту насіння загортають на глибину 2-4 см, а в посушливі роки і на ґрунтах легкого механічного складу – на 5-7 см.

Боротьбу з бур'янами у посівах проса доцільно проводити інтегрованим способом, поєднуючи агротехнічні та хімічні методи. На суцільних посівах для боротьби з бур'янами проти однорічних злакових і широколистних бур'янів використовують грунтові гербіциди: пропазан, протразин, атразин у нормі 2,0-2,5 кг/га, які вносять під передпосівну культивацію.

У період вегетації культури проти однорічних дводольних бур'янів рекомендується за­стосовувати агрітокс (0,7-1,7 кг/га) до фази виходу в трубку, базагран (2,0-4,0 кг/га) у фазі 3 листочків, 2М-4Х 750 (0,5-1,1 кг/га) від фази кущення до виходу в труб­ку. Ефективними на просі є також гранстар 75, в. г. (15-20 г/га), примекстра (3,0-3,5 кг/га), діален (1,7-2,2 кг/га), лонтрел 300 (0,16-0,60 кг/га), луварам (1,2—1,6 кг/га), які слід вносити не пізніше фази кущіння.

Догляд за посівами розпочинається з 3-5 дня псля сівби. Проводять до сходове боронування легкими боронами для знищення бур'янів у фазі "білої ниточки". Коли рослини добре укоріняться, у фазі кущіння проводять після сходове боронування. На широкорядних та стрічкових посівах догляд полягає в розпушуванні міжрядь. Кількість та строки міжрядних обробок залежить від ступеня і характеру забур'яненості, фізичного стану ґрунту та погодніх умов.

У випадку сильного ушкодження посівів проса личинками кукурудзяного метелика та просяного комарика застосовують інсектициди Карате (0,1-0,12 л/га), Арріво (0,1-0,4 л/га), Бі-58 (0,8-3 л/га) та інші.

Основний спосіб збирання врожаю є роздільний. До скошування у валки приступають тоді, коли кількість достиглих зерен у більшості волотей становитиме 80% при вологості зерна 25-28%, а до обмолоту – при вологості 15-17%. Зерно після обмолочування очищають і досушують до вологості 13-14%.

Гречка – теплолюбива та вологолюбива культура. Дружні сходи появляються при +15оС. Рослини чутливі до приморозків. При -4оС повністю гинуть. Оптимальна температура в період цвітіння – плодоутворення знаходиться в межах 17-25оС. За особливістю розвитку – ремонтантна, перехреснозапильна рослина. Запилюється переважно бджолами. Вегетаційний період становить 70-100 днів.

Вона вимоглива до ґрунтів. Добре родить на чорноземах сірих лісових, темно-сірих опідзолених особливо легкого механічного складу (суглинкових і супіщаних), які достатньо забезпечені вологою, чисті від бур'янів з реакцією ґрунтового розчину (рН 5,5-6,0).

Гречка слабко реагує на попередники, але досить чутлива до гербіцидів, що вносяться під них. Кращими попередниками в умовах області є цук­рові буряки, картопля, зернобобові, кукурудза на силос. При сівбі гречки після вівса чи ячменю урожайність зменшується на 15-40%.

 Система обробітку залежить від попередника. Після зернових потрібно провести лущення стерні на 8-10 см і зяблеву оранку на 22-27 см.

Несвоєчасний і недоброякісний весняний обробіток ґрунту є однією з причин низьких врожаїв гречки. Його розпочинають рано навесні із закриття вологи, а до сівби проводять дві-три культивації з боронуванням, що сприяє знищенню бур'янів і нагромадженню в ґрунті поживних речовин. Для останнього обробітку (передпосівного) викорис­товують комбіновані агрегати. Вони забезпечують високу якість підготовки ґрунту і створюють добрі умови для хорошої польової схожості насіння. В наших умовах висівають насіння гречки в другій половині травня.

Гречка добре реагує на післядію добрив. Після добре удобрених попередників безпосередньо під гречку вносять N20Р30-40К30-40. По гірших попередниках, на бідніших ґрунтах норму добрив збільшують до N30-60Р45-60К45-60. Фосфорні і калійні добрива вносять під оранку, азотні – під першу весняну культивацію або при сівбі в рядки. Стосовно форм добрив, то з азотних під гречку краще вносити аміачну селітру, фосфорних – суперфосфат, а з калійних – ті, які не містять хлору.

В умовах Рівненської області рекомендується вирощувати слідуючі сорти: Антарія, Оранта, Єлена, Любава, Українка, Дикуль та інші.

 До переліку пестицидів та агрохімікатів, дозволених до викори­стання в Україні не включено жодного протруйника для гречки. Проте за даними Інституту захисту рослин УААН можна використовувати такі про­труйники: фундазол, 50% з.п. (2-3 кг/т); ТМТД, в.с.к. (4 л/т); вітавакс 200, з.п. (З кг/т), байтан універсал, з.п. (2 кг/т). Позитивно гречка реагує на обробку насіння мікродобривами. Для кращого розвитку рослин перед сівбою насіння обробляють мікроелементами (марганець, цинк, мідь, бор – у рекомендованих дозах), а також використовують стимулятор рос­ту Емістим С (20 мг/т насіння). Цей захід поєднують з протруюванням.

Висівають гречку після прогрівання грунту на глибині 8-10 см до 10-12°С. Такі температурні параметри в умовах області створюються у середині травня.

 Гречку сіють двома способами: широкорядним із міжряд­дям 45 см та звичайним рядковим із міжряддям 15 см. Вибір способу сівби зумовлений ступенем окультурення грунту, його забур'яненістю та забез­печеністю господарства технікою.

Широкорядний спосіб сівби найбільше відповідає біології культури. Крім того, в таких посівах можна боротися з бур'янами агротехнічним методом, не застосовуючи гербіцидів, можливе проведення прикореневого підживлення рослин. Перевага звичайного рядкового способу сівби полягає в тому, що цвітіння, формування та дозрівання зерна проходить більш дружно.

Норма висівузалежить від якості насіння, сорту та способу сівби. Оптимальна норма висіву за широкорядного способу сівби є 2,0-2,5, а за звичайного рядкового – 3,0-3,5 млн шт./га схожих насінин.

Оптимальною глибиною загортання насіння на сірих лісових грунтах є 3-4 см, на структурних чорноземних ґрунтах – 4-5 см. За недостатнього зволоження посівного шару ґрунту її збільшують до 5-6 см.

Обов'язковим заходом після посіву є коткування. Досходове боронування проводять через 4-5 днів після сівби, знищуючи першу хвилю бур'янів і руйнуючи кірку на ґрунтах. Післясходове боронування проводять у фазі першого справжнього листка, краще під кутом до рядків і швидкістю руху агрегату 4-5 км/год.

На широкорядних посівах проводять 2-3 розпушування міжрядь. Особливо важливе перше розпушування, яке слід провести якомога раніше глибину 4-5 см. Друге – на глибину 8-10 см з одночасним підживленням і підгортанням рослин у рядках.

Врожайність гречки великою мірою залежить від повноти запилення бджолами. Для якісного запилення необхідно мати не менше 2-3 бджолосім'ї на гектар посіву, які потрібно вивозити завчасно, до цвітіння.

Основний спосіб збирання врожаю – двохфазний. Починають гречку збирати роздільним способом при побурінні 75-80% плодів. Оптимальна висота зрізу 15-20 см. Через 4-6 днів після скошування підсохлі валки обмолочують комбайнами. Під час обмолочування частоту обертання молотильного барабана зменшують до 500 обертів за хвилину. Після обмолоту зерно очищають, просушують до вологості 14-15%, при якій воно добре зберігається.