image

Кращими ґрунтами для вирощування картоплі є дерново-підзолисті, сірі опідзолені, темно-сірі опідзолені, чорноземи опідзолені та чорноземи звичайні.

Для картоплі найбільш придатні слабо кислі ґрунти (рН 5,0–6,0). За вищої кислотності необхідно проводити вапнування. Вносити вапнякові матеріали потрібно під попередники картоплі.

Найкращими попередниками для картоплі є зернові: озима пшениця, озиме жито, ячмінь, овес, її можна також вирощувати після вико-горохо-вівсяних сумішок. Не рекомендується висаджувати картоплю після картоплі.

У господарствах рекомендуємо висаджувати сорти картоплі різних груп стиглості: ранньостиглу, середньоранню, середньостиглу або середньопізню. Це зумовлено тим, що якщо весною та у першій половині літа складаються сприятливі умови, то ранні сорти дають досить високий урожай і навпаки, якщо весна суха та сприятливі умови для вирощування картоплі припадають на другу половину вегетаційного періоду, вищу врожайність забезпечують середньостиглі і середньопізні сорти.

В умовах області рекомендуємо висаджувати картоплю таких сортів: ранньостиглу – Щедрик, Кіммерія, Амороза селянська, Беллароза, Тирас, Нагорода; середньоранню – Партнер, Санте, Агаве, Аладін, Лабадія, Вікторія, Моцарт, Джелі, Евеліна; середньостиглу – Околиця, Слов'янка, Лілея, Карузо, Сіфра, Альбатрос, Родео, Явір.

Високоефективним органічним добривом під картоплю є гній, який рекомендується вносити в дозі 40–60 т/га.

У зв'язку із зменшенням поголів'я худоби обсяги виробництва і внесення гною істотно скоротилося. Нестачу органічних добрив можна частково компенсувати зеленими добривами (сидератами). Витрати на зелене добриво у 3-5 разів нижчі ніж на виробництво і внесення такої ж кількості гною.

Кращими сидеральними культурами є бобові: люпин жовтий, люпин вузьколистий, пелюшка, буркун білий, вика яра; серед злакових культур озиме жито, овес; із капустяних: редька олійна, гірчиця біла, ріпак озимий та ріпак ярий.

В умовах ресурсозбереження оптимальними дозами мінеральних добрив є N45–60Р45–60К60–90. Доцільне їх локальне внесення.

При комплексному застосуванні органічних і мінеральних добрив рекомендована доза мінеральних N90Р90К120.

Під високоінтенсивні сорти допустимі норми мінеральних добрив 360-450 кг/га діючої речовини NРК. Оптимальним співвідношенням NРК є 1:0,8:1,2.

Перед посадкою бульби необхідно обов’язково перебрати, вибираючи насіннєву фракцію. Краще висаджувати бульби цілими, масою 50–80 г. За нестачі садивного матеріалу або розмноженні дефіцитних сортів бульби можна різати, а також використовувати і більш дрібні бульби, масою 15–35 г, вирощені на насінницьких посівах, де проведені в повному обсязі фітосанітарні заходи.

Після перебирання і сортування насіння прогрівають, щоб проросли вічка, але не більше 0,5 см, які б не обламувались при садінні картоплесаджалкою.

Оптимальні строки садіння картоплі настають, коли ґрунт на глибині 10 см прогріється до 6–8ºС. В умовах Рівненщини це приблизно друга–третя декада квітня. Такі строки садіння, навіть в холодну затяжну весну, коли сходи з’являються із запізненням (через 25–30 днів і пізніше) забезпечують вищу врожайність бульб порівняно з пізніми посадками.

 Залежно від погодних умов і стану поля садіння слід проводити напівгребеневим та гребеневим способом з висотою гребеня 10–16 см. Густота садіння повинна становити 55–60 тис. кущів або 200–300 тисяч стебел на 1 га.

В процесі догляду за посівами проводять 2–3 досходових обробітки міжрядь і гребенів, строки проведення яких обумовлює наявність сходів бур’янів у фазі ”білої ниточки”. Послідуючі досходові розпушення проводять з інтервалом 8–10 днів.

Після появи сходів картоплі, залежно від погодних умов, посіви обробляють 2–3 рази. Вологий ґрунт, схильний до ущільнення, розпушується у міжряддях на глибину 14–18 см, а за нестачі вологи на 8–10 см. На легких супіщаних ґрунтах глибина розпушення в міжряддях не повинна перевищувати 10–14 см.

В умовах області із шкідників найбільшої шкоди посівам картоплі завдає колорадський жук. Для боротьби з ним слід використовувати ті препарати, які дозволені переліком для застосування на картоплі проти шкідників.

Серед хвороб найбільш поширений і небезпечний фітофтороз. Для боротьби з фітофторозом використовують препарати контактної та системно-контактної дії дотримуючись при цьому оптимальних строків обприскування та норм витрати препаратів.

Перше оброблення посівів картоплі проти фітофторозу рекомендується проводити профілактично, під час бутонізації одним із контактних препаратів. Обприскування препаратами системно-контактної дії проводити з інтервалом 10–14 днів (2–3 обробки). Норма витрати робочої рідини 250-300 л/га.