image

Вимоги до ранньовесняного та передпосівного обробітку ґрунту визначаються з урахуванням стану ґрунту і орієнтуються на мінімальну кількість обробітків, оскільки важливо не допустити втрати вологи на час сівби. Насінина під час сівби лягає у верхній шар ґрунту на глибину 2–3 см і потребує для свого проростання вологи 150–170% від маси плоду. Гребенисте поле обробляють широкозахватним агрегатом з борін та шлейф-борін, а вирівняне – лише боронами або комбінованими агрегатами типу "Європак". На полях, що добре вирівняні восени і не досить ущільнені, розпушування та вирівнювання ґрунту поєднують з передпосівним обробітком. Одразу ж проводять сівбу цукрових буряків.

Варто наголосити, що передпосівний обробіток та сівба – це єдиний технологічний процес і повинні виконуватись без будь-якого розриву в часі.

Сівбу цукрових буряків проводять в ранні строки. Запізнення з сівбою на 5-6 днів призводить до недобору 30-40 ц/га коренеплодів. Сівбу здійснюють широкорядним способом сівалками точного висіву, інкрустованим або дражованим насінням ЧС гібридами нового покоління вітчизняної, зарубіжної або спільної селекції, обробленого захисно-стимулюючими речовинами з показниками лабораторної схожості, одноростковості, вирівняності більше 90% з нормою висіву 1,3-1,4 п.од. на 1 га (8-10 шт. насінин на 1 погонний метр рядка).

У державному реєстрі знаходиться більше 100 гібридів і сортів цукрових буряків. Високою продуктивністю відзначаються гібриди вітчизняної селекції Український ЧС 70, Ялтушківський ЧС 72, Іванівський ЧС 33, Верхняцький ЧС 63, Білоцерківський ЧС 57, КВ Рось, КВ Бар, КВ Збруч, КВ Рой, Білоцерківський ЧС 90 та ін. А такі гібриди як Ялтушківський ЧС 72, Уладово-Верхняцький ЧС 37, Олександрія, Шевченківський, Анєчка, Ворскла, Максим, Рому, Константа за належних умов можуть забезпечити 70-80 т/га коренеплодів при цукристості 18-20%.

Під час сівби в суміш мінеральних добрив (рядкове внесення) доцільно додавати 0,3-0,6 кг/га бору.

Густота рослин до збирання повинна бути 95-110 тис.шт./га.

Однією з ключових проблем в технології вирощування цукрових буряків є надійне контролювання бур'янів на посівах, тому при застосуванні високоінтенсивних технологій захист посівів цукрових буряків від бур'янів здійснюють шляхом застосування ґрунтових і післясходових гербіцидів.

При доборі композицій гербіцидів враховують особливості бур'янів, структуру забур'яненості, наявність вологи, вміст гумусу в ґрунті, спектр дії препаратів.

Проти дводольних однорічних видів бур''янів рекомендуються гербіциди Пілот, Пірамін Турбо, Ленаціл Бета та ін. Проти комплексу однорічних злакових видів бур’янів доцільно застосовувати Дуал Голд, Фронтьєр Оптіма та їх аналоги.

Отримати високий результат ефективності захисної дії ґрунтових гербіцидів в умовах пізньої холодної і сухої весни складно. За таких умов контролювати сходи бур’янів необхідно в першу чергу препаратами, які діють через листя, але обов’язково враховувати, що оптимальні погодні умови для їх внесення – температура повітря в межах 16-24°С. В умовах холодної і сухої весни до бакових композицій на основі традиційних бетаналів вводять гербіциди, що містять діючі речовини – метамітрон – (препарати Голтікс, Пілот, Тореро) або хлорідазон (Пірамін Турбо). Для підвищення ефективності дії гербіцидів у бакову суміш доцільно додавати допоміжну речовину – прилипач сільвет.

Найбільш ефективна дія гербіцидів на сходи бур'янів, які знаходяться у фазі сім’ядоль (рослини цукрових буряків в цей період традиційно мають розвинену вилочку: сім'ядоля довжиною більше 2 см). Якщо ґрунтові гербіциди не застосовувались, то після сходів буряків проводять три послідовних обприскування, умовою для проведення яких є поява на посівах нової хвилі масових сходів бур'янів.

Злакові бур'яни знищують одним із грамінацидів: лелек супер, центуріон, тарга супер, міура та їх аналоги окремим обприскуванням з інтервалом не менше однієї доби між обприскуванням іншими препаратами.

Від осотів доцільно застосовувати гербіцид Лонтрел, коли бур’яни знаходяться у фазі 8-10 листків, але не раніше, ніж рослини цукрових буряків сформують 4 справжніх листочки.

Норми витрати робочої рідини для внесення ґрунтових гербіцидів – 300-400 л/га, для післясходових гербіцидів – 180-250 л/га.

Якщо на посівах цукрових буряків рівноважна щільність ґрунту вище 2,2-2,5 г/см3, на ґрунті формується щільна кірка, або ґрунти запливають після затяжних і сильних дощів, то є потреба в проведенні міжрядних рихлень. На дуже ущільнених ділянках застосовують культиватори УСМК-5,4Б, КФ-5,4 та ін. Глибина розпушування від 3 до 5 см в залежності від ситуації, яка склалася на посіві.

Для захисту посівів від хвороб листя рекомендується за перших ознак захворювання проводити обробку фунгіцидами: Імпакт (0,5 л/га), Рекс Дуо (0,6 л/га), Альто Супер (0,5 л/га).

При чисельності бурякових блішок, сірого і звичайного бурякових довгоносиків вище економічного порогу шкодочинності (блішок 5-7 особин, довгоносиків 1,5-2 особини на 1 м2) і загрозі від них сходам, посіви цукрових буряків потрібно обприскувати одним із інсектицидів: Актара (0,08 кг/га), БІ-58 Новий (1,0 л/га), Децис Профі (0,05-0,1 кг/га), Данадим 400 (0,5-1,0 л/га), Маршал (0,8 л/га), Пілот 480 (0,8 л/га), Фатрін (0,10-0,15 л/га).

Правильно збалансована система живлення рослин впродовж вегетації є одним з головних факторів, що забезпечують отримання високих урожаїв цукрових буряків. Основну частину рекомендованих норм добрив (90%) необхідно вносити з осені під оранку, решту – в рядки при сівбі (N10P15-20K10) чи в підживлення (перше – в фазі 1-2 пар листків нормою 30-40, друге – 40-50 кг/га NPK не пізніше формування четвертої пари листків цукрових буряків). Для позакореневого підживлення необхідно застосовувати комплексні добрива з мікроелементами в хелатній формі до змикання листя в міжряддях (Кристалон, Нутрівант Плюс, Еколіст та інші).