image

Внесення вапна під сільськогосподарські культури

 

Реакція ґрунтового розчину позначається символом рН. За ступенем кислотності ґрунти поділяються на дуже сильно кислі (рН <4,0), сильно кислі (рН 4,1-4,5), середньо кислі (рН 4,6-5,0), слабо кислі (рН 5,0-5,6), близькі до нейтральних (рН 5,6-6,0), нейтральні (рН 6,1-7,0).

Вапнування сприяє підвищенню врожайності, якості продукції, поліпшуються фізичні властивості ґрунту, деякі поживні речовини переходять з недоступних у легкозасвоювані форми. Швидше мінералізуються пожнивні рештки, підвищується ефективність мінеральних добрив. Без вапнування навіть при гострій потребі в азоті та калії ефективність цих добрив буде невисокою.

До позитивних результатів вапнування слід віднести мобілізацію фосфатів ґрунту.

Вапнування створює сприятливі умови для використання аміачних форм мінеральних добрив, підвищує стійкість рослин проти хвороб, змінює склад і кількість бур’янів на полях.

По реакції на вапнування сільськогосподарські культури можна поділити на такі групи:

·        люцерна, цукрові і кормові буряки, капуста – дуже позитивно реагують на внесення вапна навіть на слабокислих ґрунтах;

·        ячмінь, пшениця озима та яра, кукурудза, соя, квасоля, горох, огірки, цибуля, конюшина чутливі до кислотності і добре реагують на вапнування. Без вапнування ці культури не дають високих врожаїв не тільки на сильно кислих, а й на середньо кислих ґрунтах;

·        жито, овес, гречка, тимофіївка малочутливі до підвищеної кислотності, але позитивно реагують на внесення високих доз вапна. Вносити вапно під ці культури потрібно лиш на сильно кислих ґрунтах;

·        льон, картопля, помідори, редиска потребують вапнування тільки на сильно кислих ґрунтах. Картопля малочутлива до кислої реакції ґрунтів, а при внесенні високих доз вапна і доведення реакції ґрунту до нейтральної урожай картоплі і її якість знижується, картопля сильно пошкоджується паршею. Це пояснюється тим, що висока концентрація іонів кальцію затримує надходження в рослину інших елементів – магнію, калію і бору;

·        люпин синій і жовтий краще росте на кислих ґрунтах. Чутливий до надлишку кальцію в ґрунті, особливо на початку росту, тому потреби в вапнуванні немає.

Оптимальні та можливі показники кислотності ґрунту

Рослина

Оптимум рН

Допустиме рН

Рослини

Оптимум рН

Допустиме рН

Люпин

4-5

4-6

Конюшина

6-6,5

5-8

Картопля

5

4-8

Горох

6-7

5-8

Овес

5

4-8

Пшениця

6-7

5-8

Жито

5-6

4-7

Цукрові буряки

7

6-8

Льон

5-6

4-7

Люцерна

7-8

6-8

Цибуля

6,5-7,5

6-8

Огірки

6,5-7,0

6,0-7,5

Морква

6,0-6,5

5,5-7,0

 

 

 

 

 

Як визначити потребу у вапнуванні?

Якщо на полі росте багато кінського щавлю чи хвоща польового і погано росте конюшина – це вказує на потребу у вапнуванні. Але точну кислотність може вказати тільки агрохімічна лабораторія.

Вапно вносять раз на кілька років під культури які слабо реагують на вапно або взагалі негативно (картопля) під зяблеву оранку на глибину 18-20см. В рядки доцільно вносити дефекат по 2-4ц/га. Малі норми вапна впливають на урожайність лише тієї культури, під яку вони вносяться.

При застосуванні гною і вапна їх слід вносити окремо. Вапно – під дискування стерні, а гній – під оранку. Не можна змішувати вапно й суперфосфат, оскільки при цьому знижується розчинність фосфатів.

Для вапнування можна використовувати такі матеріали: вапнякове борошно, вапняний пил (відходи обертових печей вапняного заводу), цементний пил (відходи обертових печей цементного заводу), крейда мелена, дефекат цукрового заводу, зернисті фосфорити, пісковик вапняний та ін.