image

Технологія вирощування салату

 

Агротехніка салату головчастого.

Салат головчастий вирощують розсадним і безрозсадним способами. За розсадного способу розсаду висаджують рано навесні в два-три строки: перший раз - як тільки можна вийти на город, наступні - через 7-8 днів після попередніх. Спосіб висаджування - широкорядний (40^5 см) або стрічковий (40+20;40+20+20 см). У рядку рослини розміщують на відстані 15- 20 см. Найбільші врожаї збирають за вирощування салату горщечковою розсадою. Товарну продукцію одержують на 10-15 днів раніше, ніж від підзимових посівів.

За безрозсадного способу насіння салату висівають на грядки під зиму (коли температура знизиться до 1-3°С) і навесні (у кілька строків). З підзимніх посівів продукцію салату одержують на 7-10 днів раніше, ніж від ранньовесняних. Навесні у перший строк насіння висівають, як тільки можна вийти на город, наступні - через 10-15 днів після попередніх. На 1 м.кв. при ранньовесняній сівбі висівають 0,15-0,2 г, при підзимовій і пізньовесняній - 0,2-0,3 г насіння. Глибина загортання насіння 0,5-1,5 см, при пізніших строках - 2-3 см(залежно від вологості і механічного складу ґрунту). При весняній сівбі ґрунт ущільнюють.

Сходи салату з'являються через 6-10 днів після сівби (залежно від погодних умов).

У фазі першого справжнього листка рослини проривають на відстані 4-5 см. Вдруге це роблять у фазі 6-7 листків на відстані 15-20 см. При цьому залишають рослини, які найкраще розвинулися. Якщо запізнитися з прориванням, рослини витягуються і продуктивність їх знижується. Вирвані рослини використовують як товарну продукцію листкового салату. Після проривання міжряддя розпушують. Протягом вегетації проводять 3-4 розпушування міжрядь і виполюють бур'яни в рядках. У південних районах посіви салату головчастого 1-2 рази поливають залежно від погодних умов.

Слід зазначити, що салат часто вирощують і як ущільнювач інших культур (картоплі, цибулі, моркви), сходи яких з'являються через 20 днів і більше після сівби, а також у широких міжряддях огірка, кабачка, гарбуза тощо. При цьому його можна вирощувати розсадним і безрозсадним способами. Салатом часто обсаджують грядки інших овочевих культур.

Збирають урожай салату головчастого вибірково, за 2-3 прийоми, коли діаметр головок досягає 6 см. Їх зрізують при основі з розеткою листків. Запізнюватись із збиранням салату не можна, оскільки рослини швидко утворюють квітконосне стебло, втрачають товарну і поживну якість. В осінній культурі салат збирають до настання приморозків, оскільки підмерзлі рослини погано зберігаються. Для зберігання салат збирають в суху погоду, очищають від жовтих і зів'ялих листків, вкладають по 3-4 шт. в поліетиленові мішечки з плівки товщиною 30-60 мк і зав'язують. Температура зберігання 1-3°С, відносна вологість повітря 80-95%. За таких умов салат зберігається до 25 днів і довше.

 

Агротехніка салату листкового.

 

Салат листковий висівають під зиму широкорядним способом (40 см) або рано навесні стрічковим. Відстань між стрічками 40-45 см, між рядками 15-20 см (у стрічці 4-5 рядків). Норма висіву насіння під зиму 0,3-0,35 г/м.кв., навесні 0,2-0,3 г/м.кв..

Глибина загортання насіння така сама, як і головчастого. Листковий салат можна вирощувати і розсадним способом. При цьому строки достигання його прискорюються на 10-15 днів. Після з'явлення сходів міжряддя розпушують. Загущені посіви проріджують граблями упоперек напряму рядків або вручну. Після цього на 1 м рядка повинно залишитись не менше 20-30 рослин. Дальший догляд за рослинами такий, як і за головчастим салатом. Збирання починають, коли сформується розетка з 6-8 і більше листків. Збирають рослини разом з корінцями.

Часто городники листковий салат висівають як маячну культуру при сівбі моркви, цибулі, петрушки та інших культур, сходи яких з'являються на 20-30-й день після сівби. При з'явленні сходів основної культури рослини салату проривають на відстані 30-50 см і більше.