image

Технологія вирощування фундука.

 

Серед горіхоплідних рослин, оброблюваних людиною з метою одержання продуктів харчування, фундуку відведено одне з головних місць. Обумовлено це високою поживністю горіхів, простотою агротехніки, невибагливістю до ґрунтово-кліматичних умов. Горіхи фундука містять майже все, що визначає поживність продукту: жири 63-72%, білки 15% вуглеводи 6-10%, всі 20 амінокислот, необхідних людському організму, 9 вітамінів, макро- та мікроелементи.

Простота розмноження та вирощування культури робить її доступною як для фермерів, так і для власників особистих господарств, дозволяючи використовувати невибагливі землі. Фундук, як і ліщина, зростає на всій території України, для фундука придатні практично всі різновиди ґрунтів. У порівнянні з іншими плодовими культурами, фундук менш вимогливий до місцезростання і якості ґрунту, проте гарантовані та високі врожаї можна отримати на досить родючих і забезпечених вологою ґрунтах. Добре росте на всіх схилах крім південних так як передчасно зацвітаючі і жіночі і чоловічі квіти, пошкоджуються заморозками.

Під фундучні сади ґрунт орють на глибину 30-40 см. Необхідно враховувати що глибока оранка призначена для вільного розташування кореневої системи, покращення доступу повітря і збереження вологи. Під весняну посадку оранку виконують попередньої восени, а під осінь - навесні. В останньому випадку протягом літа ґрунт знаходиться під паром, що забезпечує накопичення вологи. Залежно від родючості ґрунту, рекомендується схема посадки 4х5м, 4х6м, 5х6м або 6х6м. Чим родючіший ґрунт, тим більш потужним виросте кущ і тим більше місця буде потрібно йому для розвитку та формування врожаю. У Туреччині для підвищення врожайності прийнятий гніздовий метод посадки: садять 5-6 рослин в окружності діаметром 1-1,5 м за схемою 6х6м, але при цьому коренева поросль повністю видаляється і рослина формується в один стовбур.

Фундук споживає багато поживних речовин із ґрунту і тому для раннього вступу в плодоношення і отримання щорічно рясного врожаю горіхів необхідно обов'язково вносити добрива. Кращим добривом для фундука є гній або компост. Можна поєднувати 2-3 ц. гною на сотку з додаванням 0.5 кг діючої речовини фосфорно-калійних добрив. Особливо важливо зробити гарну зарядку органічними добривами ділянок на крутих схилах. Перед посадкою саджанців у яму вносять 5-6 кг гною. Кращий строк посадки фундука - осінь, приблизно за місяць до замерзання ґрунту, можна виконувати посадку і ранньою весною. Саджанці висаджують у ямки 70х70х70 см. При весняній посадці ями копають восени, а для осінньої посадки за 1,5-2 місяці до садіння. Посадку виконують удвох. Одна людина тримає саджанець, розправляє його коріння і ущільнює ґрунт, друга засипає землею. Коренева шийка повинна бути на рівні поверхні ґрунту. Саджанці зі слабкою кореневою системою висаджують на 5-6 см нижче кореневої шийки для утворення додаткових коренів. Відразу після посадки саджанця, на постійне місце, його укорочують на 15-20 см від поверхні ґрунту.

За період вегетації рослини поливають 3-4 рази по 20-30 л. кожне. Рослина ця однодомна, має квітки двох типів: чоловічі, у вигляді сережок, і жіночі - округлі бруньки на кінцях пагонів, звідки в гарну погоду визирають яскраво-червоні щіточки рилець. Цвіте фундук з грудня по березень, коли сприяє цьому погодні умови. Фундук - рослина перехреснозапильна. Тому сади, закладені одним сортом, дають дуже низькі врожаї. При посадці промислових садів необхідно висаджувати 3-6 взаємоопилюючих сортів, розташовуючи їх по черзі через 3-4 ряди. Ґрунт після закладки саду зберігають у чистому від бур'янів стані.

Починає плодоносити фундук на 4-5 рік, на 5-6 дає промисловий урожай від 10 до 60ц/га. Збирання врожаю починається при настанні технічної стиглості, поки плоди ще не висипалися з обгорток. Гнучкі гілки фундука легко гнуться гачком, тому збір проводиться без драбини. Хвороб і шкідників, що помітно знижують продуктивність насаджень, в наших умовах фундук поки не має. Але, щоб уникнути несподіванок, не зайве зробити дві профілактичні обробки від горіхового вусача.

Обрізка фундука полягає у видаленні зайвої кореневої порослі, поламаних, слабких, що ростуть усередину, загущуючих крону пагонів і періодичному, приблизно раз на двадцять років, омолодження кущів. Кущ фундука при своєчасному омоложенні живе до 150-180 років, не знижуючи врожайність.