image

Розвиток органічного землеробства

у світі та Україні

 

Міжнародна федерація органічного землеробства (IFOAM) і Швейцарський дослідний інститут органічного землеробства (FiBL) спільно з Фондом екології та фермерства в Німеччині (SOEL) опублікувала дані про розвиток органічного землеробства у світі.

Згідно даних дослідження, сьогодні у світі нараховується біля 31 млн. га сільськогосподарських земель, які використовуються для виробництва органічної продукції. В 2005 році збільшення площ органічного землеробства склало 5 млн. га. Найбільше збільшення відбулося в Китаї, де було сертифіковано біля 1 млн. пасовищ.

По кількості органічних земель, не враховуючи необроблювані землі, лідирує Австралія з 12,1 млн. га, далі йде Китай (3,5 млн. га). В Європі знаходиться біля 21% органічних земель, в Азії – 13%, в Північній Америці – біля 4% і в Африці – 3%. По відношенню кількості органічних земель до загальної площі сільськогосподарських угідь лідирують Австралія, Швейцарія та скандинавські країни. В Швейцарії, наприклад, більше 10% земель використовуються для виробництва органічної продукції. За даними IFOAM, в Україні на початку 2004 року налічувалося 69 сертифікованих органічних господарств, а площа сільськогосподарських угідь під органічним виробництвом дорівнювала 239,5 тыс.га, проте ці показники дуже малі в порівнянні з країнами Європи. За даними ФОЗ, в Україні у цей час органічні поля займають майже 1% оброблюваних площ.

У 2004 році ринок органічних продуктів у світі досягнув об’єму в $27,8 млрд. Найбільшу кількість органічної продукції було продано в Європі та Північній Америці. Найближчим часом прогнозується продовження росту виробництва органічної продукції, зокрема при підтримці держав та різноманітних організацій.

Україна має великий потенціал для виробництва органічної сільськогосподарської продукції та її реалізації шляхом експорту, а також у середньостроковій перспективі для її постачання на внутрішній ринок. Водночас органічне сільське господарство сприятиме вирішенню низки актуальних проблем, які існують в аграрному виробництві України та її сільських районах.

Обстеження в середині 1990-х років засвідчили, що загалом до 90% орної землі в Україні зазнали різного ступеня деградації, яка призводить до скорочення її продуктивності: близько 35,8% земель еродовані, 25,6% мають підвищену кислотність, 9,7% засолені й солонцюваті, а 8,9% перезволожені та заболочені. З іншого боку, внаслідок економічної кризи, зокрема через брак обігових коштів, за останні роки значно зменшилось використання мінеральних добрив, пестицидів та інших хімікатів, а отже, призупинилася втрата природної родючості ґрунтів. На сьогодні існують значні площі екологічно чистих чорноземів, які можуть бути переведені на органічне землеробство протягом відносно короткого перехідного періоду.

Самі принципи органічного сільського господарства давно відомі в Україні завдяки розвитку концепції “біологічного землеробства”, що забезпечує науково-фаховий потенціал, здатний швидко засвоїти міжнародні спеціальні стандарти, в тому числі адаптувати їх до української специфіки та реалізувати їх на практиці. А деякі передові агропідприємства, наприклад агрофірма “Обрій” (Полтавська обл.) та інші, фактично здійснюють сільськогосподарське виробництво у такий спосіб, що може дозволити сертифікацію їхньої продукції як органічної. Окремі фермерські господарства в деяких регіонах України вже задіяні у виробництві органічної продукції та мають досвід її експорту завдяки сертифікації, яка проводиться іноземними сертифікаційними установами.

В Україні вже існує категорія людей (до 5% населення), передусім у великих містах, які мають зазначену мотивацію до споживання органічних продуктів і готові платити за них вищу ціну. Ця група споживачів створює початкову нішу для органічної продукції в Україні, а отже, для формування внутрішнього ринку такої продукції.