image

Мульчування ґрунту.

Потреба в мульчуванні та матеріали.

 

Як захиститися від бур’янів, як захистити коріння рослин зимою, як отримати ранній врожай? Відповідь проста - необхідно регулярно мульчувати ґрунт.

Мульчування – один з самих корисних агрозаходів, який дозволяє підвищити вміст поживних речовин і гумусу в ґрунті. завдяки мульчуванню можна не тільки покращити структуру ґрунту, а й скоротити втрату води з ґрунту, захистити рослини від бур’янів. Вчені підрахували, що шкода, нанесена бур’янами відповідає сукупній шкоді від заморозків, перегріву, шкідників, хвороб і сильних опадів.

Хороший і швидкий результат у боротьбі з бур’янами забезпечує застосування гербіцидів, але більшість з них небезпечна для людини. Ефективно боротися з бур’янами допомагає мульчування ґрунту. Є два види мульчі – неорганічна (поліетиленова плівка, нетканий покривний матеріал, руберойд, папір та ін.) і органічна (солома, компост, подрібнені післязбиральні залишки, тирса, зелена маса після скошування газонів, хвоя чи опале листя деревних культур).

Переваги і недоліки мульчувальних матеріалів:

Поліетиленова плівка – недорогий зручний та легкий у використанні матеріал. Строк експлуатації – 1 рік. Активно застосовується при автоматизованій  системі крапельного зрошення рослин, оскільки запобігає випаровуванню води. Однак, при використанні поліетиленової плівки в саду чи на городі є небезпека випрівання коренів рослин, розвитку бактерій та грибкових хвороб.

Нетканий покривний матеріал дещо дорожчий поліетиленової плівки, але більш економічний, оскільки строк його використання як мінімум три сезони. Він надійно захищає рослини від повторних і нічних заморозків (до - 9°С), комах та шкідників, забезпечує нормальний ріст рослин в умовах «фізіологічної посухи» (від 0 до + 8°С), коли рослини у відкритому ґрунті не можуть вбирати ґрунтову вологу. Маючи пористу структуру і при цьому високу світлопроникність, нетканий покривний матеріал добре пропускає воду та повітря, в жарку погоду захищає рослини від перегріву та дії прямих сонячних променів.

Солома – хороший теплоізолятор, але вона приваблює мишей і комах-шкідників до коріння і кори рослин. Окрім того, не витримує сильного вітру і порушує загальну естетику садка.

Компост досить економічний, але використовувати його потрібно дуже акуратно, так як є багато обмежень – не для усіх рослин підходить однакова концентрація поживних речовин, які містяться в перегної. До того ж має неестетичний вигляд та приваблює шкідників.

Гілки з хвоєю використовують в основному зимою. Основна перевага цього матеріалу – це захист рослин від зайців, мишей та важкого снігового покриву. А від морозів можна захистити рослини, якщо використовувати соснові гілки разом з нетканим покривним матеріалом, тирсою чи недостигшим компостом.

Тирса може швидко вивітрюватись. Товщина укриття, яка забезпечує рослинам сприятливі умови для перезимівлі, повинна бути не менше 8см. Утримати такий шар рівномірним, особливо восени в період дощів та вітрів, без укриття досить важко. Але цю проблему можна вирішити, якщо використовувати тирсу в комплексі з покривним матеріалом.

Мульчування використовують не тільки літом, але й пізньою осінню, щоб зберегти кореневу систему від холоду, штамби дерев від пошкодження вітрами, шкідниками, а також збільшити товщину снігового покриву у пристовбурних кругах. Це є важливо, тому що промерзання кореневої системи в зимовий період знижує врожайність рослин на 30-40%.

Мульчувати можна практично усі рослини, окрім цибулинних: плодові дерева, кущі, суницю, огірки, помідори, багаторічні рослини, квіти і т.д.