image

В 2014 році ярими зерновими культурами передбачається зайняти близько 27% зернового клину області.

Для формування високопродуктивних агрофітоценозів даних культур всі технологічні заходи весною слід спрямувати на отримання дружніх і своєчасних сходів, забезпечення необхідного мінерального живлення рослин, своєчасного захисту посівів від шкодочинних об'єктів.

Якщо основний обробіток не був проведений восени, перевагу слід надати поверхневому обробітку дисковими лущильниками та комбінованими агрегатами типу "Європак", які мають в своєму складі шлейфи і котки для якісного вирівнювання й ущільнення ґрунту.

Передпосівний обробіток ґрунту диференціюється залежно від погодніх умов весни, типу ґрунту, його окультуреності та зволоження.

За умов прохолодної затяжної весни на перезволожених, важких за механічним складом ґрунтах для поліпшення аерації, прискорення їх прогрівання, активізації мікробіологічних процесів необхідне глибоке розпушення (до 10 см) з наступним доведенням ґрунту в міру його достигання до посівного стану. На легких ґрунтах і в посушливих умовах допосівний обробіток спрямовується на максимальне збереження вологи, що досягається шляхом його мінімалізації, краще всього використанням сучасних комбінованих агрегатів.

При розміщенні ярих зернових культур поля, де була проведена зяблева оранка, передусім відводять під яру пшеницю. Крім того яру пшеницю розміщують і після кращих попередників: багаторічних бобових трав, зернобобових культур, картоплі, кукурудзи, коренеплодів, люпину, гречки, вівса. Ярий ячмінь розміщують після просапних культур, кукурудзи на силос, озимих зернових, які ідуть після гороху, ріпаку та багаторічних трав. За використання зерна ячменю на пивоварні цілі, його посіви не рекомендуємо розміщувати після бобових культур, а також підсівати багаторічні бобові трави, оскільки ці культури сприяють накопиченню азоту в ґрунті, що спричинятиме збільшення вмісту білка в зерні та погіршення пивоварних якостей.

Ярі зернові культури досить чутливі до мінерального живлення. Тому для забезпечення високої продуктивності даних культур необхідне повне удобрення. Слід особливу увагу звернути на азот, дози якого диференціюються залежно від попередників і їх удобрення, типу ґрунту. Після просапних культур, під які вносились органічні добрива та високі норми мінеральних, ярі удобрюють менше, в т.ч. і азотом, ніж після стерньових попередників. За результатами досліджень під яру пшеницю ми рекомендуємо вносити добрива в дозах N60-90Р60К60, ярий ячмінь – N45-60Р45-60К45-60, овес – N30-45Р45К45, при чому азот у дозах 60-90 кг діючої речовини на 1 га вносять роздрібнено: N30-40 – в основне удобрення, решту N20-30 – на початку виходу в трубку та N10-20- в фазу колосіння. За вирощування ярого ячменю на пивоварні цілі, а також при підсіві багаторічних трав дози азотних добрив зменшують на 25-30%.

Всі ярі зернові потребують ранніх строків сівби, особливо яра пшениця. При запізненні з сівбою рослини формують недостатньо розвинену кореневу систему, менш ефективно використовують ґрунтові запаси вологи, при цьому за нормальних умов зволоження недобір урожаю становить 0,5-0,8 ц/га за кожен день запізнення, а за посушливої весни – він може становити 1,2-1,5 ц/га.

Норма висіву ярих зернових культур залежить від здатності сортів до кущення: для сортів ячменю, які слабко кущаться вона має бути 4–4,5 млн. схожих зерен на гектар, а для тих, що добре кущаться – 3,5–4,0 млн.шт./га; для пшениці – 5,5–6,0 млн.шт./га; для тритикале і вівса – 4,5–5,0 млн.шт./га.

Для вирощування господарствам Рівненської області рекомендуються такі сорти: ярої пшениці – Струна миронівська, Рання 93, Колективна 3, Печерянка та інші, ярого ячменю – Геліос, Гося, Виклик, Псьол, Юкатан та інші, вівса – Зірковий, Парламентський, Закат, Скарб України та інші, ярого тритикале – Аіст харківський, Соловей харківський, Оберіг харківський та інші.

Для забезпечення високої продуктивності посівів ярих зернових слід передбачити їх захист від шкодочинних організмів, в першу чергу від бур'янів. Строки застосування гербіцидів встановлюють залежно від складу агрофітоценозу. Якщо домінують однорічні бур'яни, посіви обробляють на початку кущіння, багаторічні коренепаросткові – у фазі повного кущіння.

Вибір гербіциду і його доза залежать від фази розвитку культури та основних засмічуючих рослин, ґрунтової відміни, погодних умов тощо. До гербіцидів доцільно додати фунгіциди, стимулятори росту, мікродобрива, а за високого агрофону та загущенні посівів – ретарданти.