image

ЕМ-технологія- технологія майбутнього

 

Створена в Японії більше 10 років тому, ЕМ-технологія отримала визнання і серйозно упроваджується в багатьох країнах світу. ЕМ-технологія - це економічне виробництво якісних продуктів харчування, поліпшення екологічного стану нашої планети і здоров'я населення.

Завдяки використанню цієї технології в сільському господарстві досягається економічно ефективне забезпечення продуктами харчування високої якості при дбайливому використанні дорогоцінних природних ресурсів.

ЕМ-технологія народилася в гірких реаліях сьогодення. Інтенсивне застосування хімічних засобів у землеробстві для підвищення врожайності неодмінно викликає ряд небажаних явищ – властивості самої землі погіршуються. Навколишнє середовище забруднюється. І головне – якість вирощеного на такій землі, м‘яко кажучи, бажає кращого. Це ті ж нітрати, важкі метали, інші шкідливі для організму людини речовини.

Крім того, виробництво та внесення добрив потребують значних затрат праці, енергії та, звісно, фінансових витрат. Особливо витратним є виробництво азотних добрив. Приміром, підраховано, що в розвинутих країнах на їхнє виробництво витрачається майже третина всієї енергії, яка споживається у сільському господарстві. Не менш гострим на сьогодні є і дефіцит сировини для виробництва фосфорних добрив та їхня висока вартість. Саме тому в багатьох цивілізованих країнах постає питання про скорочення споживання мінеральних добрив (азотних і фосфорних), вишукуються шляхи мобілізації поживних елементів, які містяться у самому ґрунті або атмосфері. Це стало можливим лише завдяки застосуванню препаратів на основі ґрунтових мікроорганізмів.

Встановлено, що, незважаючи на суцільну присутність азотофіксуючих мікроорганізмів у ґрунті, штучне зараження рослин може бути набагато ефективнішим, аніж природне. Саме тому в сільськогосподарську практику ввійшов агротехнічний прийом інокуляції рослин. Він давно застосовується у вирощуванні бобових, але останнім часом інтерес до нього зріс з ряду причин. І найперше: у багатьох країнах розроблено нові форми інокулянтів, зручних для застосування і економічно ефективних.

Інша проблема - дефіцит фосфору, який міститься у ґрунті у вигляді малодоступних для рослин мінеральних (ортофосфати) й органічних (фітин, нуклеїнові кислоти, гумус, лецитин) сполуках. Його кількість коливається у межах 0,05-0,2%. Якщо природні запаси азоту практично безмежні, то рудні запаси фосфору досить обмежені (14340 млн. тонн). Дефіцит цього елементу для рослин посилюється також швидкою і надійною фіксацією його в ґрунті одночасно з внесенням добрив, відтак, ступінь його засвоєння не перевищує 25%.

Тому в Японії ще у 90-х роках створено препарат “ЕМ-1", який і покликаний збагатити ґрунт корисною ефективною мікрофлорою. До його складу входять такі мікроорганізми:

·  фотосинтезуючі бактерії – незалежні мікроорганізми, які синтезують корисні речовини з кореневих виділень рослин, органічних речовин і отруйних газів. Корисні речовини включають амінокислоти, нуклеїнові кислоти, інші біологічно активні речовини, що сприяють росту і розвитку рослин;

·  молочнокислі бактерії виробляють молочну кислоту з цукру та інших вуглеводів, вироблених фотосинтезуючими бактеріями та дріжджами. Молочна кислота сама по собі є сильним стерилізатором. Вона пригнічує шкідливі мікроорганізми й прискорює розкладання органічної речовини. Вони здатні зупинити розвиток мікроорганізму Fusarium, який і викликає хвороби рослин;

·  Азотофіксуючі мікроорганізми асимілюють атмосферний азот і закріплюють його у вигляді азотних сполук, створюючи тим самим запаси азоту в ґрунті. Одним з таких підступних мікробів є Aroiobacier, що фіксує атмосферний азот у присутності кисню й тим самим переводить його у нітрати та нітрити. Азотобактер, крім фіксації азоту, синтезує і виділяє в ґрунт різні вітаміни та стимулятори росту;

·  дріжджі синтезують антибіотичні та корисні для рослини речовини з амінокислот і цукрів, які продукуються фотосинтезуючими бактеріями, органічними речовинами та коренями рослин. Біологічно активні речовини типу гормонів і ферментів, що виробляються дріжджами, стимулюють точку росту і, відповідно, ріст кореня;

·  актиноміцети виробляють антибіотичні речовини з амінокислот. Ці антибіотики пригнічують ріст шкідливих грибів і бактерій;

·  ферментуючі гриби – гриби типу Aspergillus, Penicillim – швидко розкладають органічні речовини, як продукт розкладу одержуючи на виході етиловий спирт, складні ефіри, антибіотики. Вони знищують запахи та попереджають ураження ґрунту шкідливими комахами та їхніми личинками.

Внесення біопрепаратів під передпосівну культивацію у полях сівозмін сприяє збільшенню вмісту органічної речовини ґрунту: в сидеральному пару з горохо-вівсом – на 10,9-64,5%, у чорному пару – на 10,5-50,5%. Протруювання насіння пестицидами - обов‘язковий прийом агротехніки – забезпечує повне знезараження їх від зовнішньої та внутрішньої інфекції основних захворювань і гарантує повну безпеку від повторного зараження в ґрунті у досходовий період, з іншого боку, фунгіциди негативно впливають на зародок, що призводить до зниження продуктивності рослин і, як наслідок, до ослаблення імунітету. Найбільш ефективним способом обробки насіння перед сівбою є спільне змішування 1% розчину мікробіологічного препарату і 200 мл плівкоутворюючих регуляторів росту рослин серії “Марс-1" і “Марс-ЕL" (бакові суміші “Дефенс-І" і “Дефенс-ІІ" з додаванням зниженої норми протруювача (до 50%) без погіршення трофічного режиму ґрунту і якості протруювання). Плівкоутворюючі регулятори росту серії “Марс" підсилюють позитивну дію мікробіологічного препарату і зменшують негативну дію протруювачів без змін якості протруювання. За своєю ефективністю ЕМ-технологія на типовому малогумусному чорноземі при зрошенні, в умовах 2001-2003 років, рівноцінна технології з внесенням органічних і мінеральних добрив. Тільки ЕМ-технології під силу відновити корисну ґрунтову мікрофлору, забезпечивши її природними субстратами (як органічними, так і неорганічними), утримати родючість землі на найвищому рівні не за рахунок хімічних синтезованих добрив, а за рахунок потужних сил, сконцентрованих у природному середовищі.

Отже, ЕМ-препарати мають такі властивості:

·  прискорюють ріст рослин;

·  прискорюють дозрівання плодів;

·  перетворюють органічні відходи в ефективне добриво у вигляді компосту;

·  відновлюють природну родючість ґрунту;

·  різко знижують вміст токсичних елементів;

·  один літр ЕМ-препарату досить для отримання однієї тонни ЕМ-компосту, який замінює п'ять тонн органічних добрив;

·  покращують смакові якості вирощуваної продукції, підвищують її оздоровчі властивості;

·  збільшують термін зберігання плодів в природному вигляді.

Протруювання 1 тонни насіння препаратом "Марс-EL" обходиться в 15,72 грн., а баковою сумішшю "Дефенс-I" коштуватиме близько 18 грн. При цьому дозу протруйника можна знизити відсотків на 40.